Bezpieczeństwo na hulajnogach elektrycznych.

Czy hulajnogi elektryczne są bezpieczne?

  Z powodu dobrej pogody coraz częściej przekonujemy się do wykorzystania hulajnogi elektrycznej. Warto jest przeczytać ten artykuł, aby dobrze uzmysłowić pewne ryzyka związane z wykorzystaniem tego środka transportu.
  Badanie przeprowadzone przez wydziały zdrowia publicznego i transportu w Austin w Teksasie we współpracy z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) rodzi pytania dotyczące bezpieczeństwa skuterów. Naukowcy przebadali 87-dniowy okres w Austin od początku września do końca listopada 2018 r. i stwierdzili, że 190 osób – około 20 na każde 100 000 jazd – miało potwierdzone lub prawdopodobne obrażenia podczas jazdy na e-hulajnogach, które wymagały leczenia w centrum ratunkowym lub pogotowia ratunkowego. Autorzy uważają, że było wiele innych urazów, które mogły otrzymać pilną opiekę lub mniejsze leczenie. Prawie połowa (45%) potwierdzonych obrażeń to urazy głowy.
  Podobne obawy budzi badanie z września 2017 r. i sierpień 2018 r. dotyczące urazów związanych z hulajnogami elektrycznymi w dwóch centrach ratunkowych w Los Angeles, opublikowane w czasopiśmie medycznym JAMA Network Open. Badanie to wykazało, że urazy skutera są częstsze niż urazy rowerzystów lub pieszych, a 40,2% urazów skuterów to urazy głowy. To wyraźnie zaznacza jak istotne jest posiadanie kasku w trakcie każdej przejażdżki na skuterze, czy hulajnodze elektrycznej.
  Większość firm zajmujących się hulajnogami elektronicznymi wymaga, aby zawodnicy mieli ukończone 18 lat, ale egzekwowanie jest ograniczone. W badaniu Austin 4,7 procent urazów dotyczyło rowerzystów w wieku 18 lat lub młodszych. Badanie w Los Angeles wykazało, że 10,8 procent pacjentów miało 18 lat lub mniej.
  „Niestety, aplikacje do hulajnóg elektrycznych nie wymagają zgody rodziców na użytkowanie” – mówi Mercurio. „Podkreśl swoim dzieciom, że aplikacje i zakupy na wszystkich smartfonach można monitorować i w razie potrzeby usuwać uprawnienia. Ze starszymi nastolatkami i młodymi dorosłymi w wieku szkolnym bądź stanowczy w dyskusji na temat korzystania z hulajnóg elektrycznych pod wpływem narkotyków, alkoholu lub niektórych leków na receptę i przypominaj im o bardzo poważnych konsekwencjach.
  Nikt, nawet dorośli, nie powinien obsługiwać skutera, gdy jest uszkodzony lub rozpraszany przez takie rzeczy, jak głośna muzyka przez zatyczki do uszu lub słuchawki oraz wysyłanie wiadomości tekstowych”.
  Wielu kierowców e-skuterów nie nosi kasków, co zwiększa niebezpieczeństwo. Badanie w Los Angeles wykazało tylko 4,4% rowerzystów noszących kaski, a badanie Austin wykazało jeszcze niższy odsetek osób, które odniosły obrażenia.
  Wiemy z obrażeń i zgonów związanych z rowerem, że używanie kasku zmniejsza ryzyko urazów głowy i mózgu w razie wypadku rowerowego. Używanie kasku może również zmniejszyć ryzyko urazów głowy i mózgu w przypadku awarii skutera elektrycznego bez stacji dokującej. Kaski zmniejszają ryzyko śmiertelności o 85% podczas noszenia podczas jazdy na rowerze, dlatego powinny być używane podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej. Buty z zakrytymi palcami zapobiegają zaplątaniu się stóp w kółka i należy zawsze unikać klapek. Zalecane są ochraniacze na łokcie i kolana, a także sprzęt odblaskowy podczas jazdy nocą.