Ciało obce połknięte przez dziecko

Dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami. Starają się wszystkiego dotknąć, rzucić, podnieść, schować i zjeść. Dla rodziców małych dzieci ten okres stanowi nie lada wyzwanie. w jaki sposób zachować się, gdy dziecko zje coś, co do jedzenia niespecjalnie się nadaje.

 

Monety i obłe ciała obce 

Monety wykonane są z obojętnego stopu metali. Nie wydzielają ze swojej struktury tak dużej ilości makroskładników, aby mogły zaburzyć gospodarkę elektrolitową w ludzkim organizmie. Ciała obce wykonane z tworzyw sztucznych również. Jeżeli ich kształt jest obły (kuleczka, główka od ludzika lego itp, ryzyko uszkodzenia przewodu pokarmowego jest znikome. Głównym zagrożeniem związanym z połknięciem monet i innych ciał obcych obłych stanowi ryzyko zadławienia i zablokowania przewodu pokarmowego. 

Podstawową cechą zadławienia jest intensywny kaszel, problemy z oddychaniem, świst oddechowy lub inny dźwięk towarzyszący oddychaniu, znaczny niepokój i pobudzenie dziecka. Jeżeli dojdzie do zadławienia, odwróć dziecko głową ku dołowi, i jeżeli ma problem z oddychaniem, uderz intensywnie między łopatki 5 razy. Jeżeli to nie przyniesie efektu, uciskaj intensywnie klatkę piersiową również 5 razy. Powtarzaj te czynności do uzyskania efektu  Nie szukaj ciała obcego w jamie ustnej dziecka na ślepo. Łatwo o uszkodzenie delikatnej tkanki jamy ustnej i gardła. Usuwaj ciało obce, tylko kiedy je dobrze widzisz. Zadławione dziecko powinno być obejrzane przez lekarza co najmniej POZ lub NOCh.

 

Połknięcie monety innych ciał obcych obłych często przebiega w początkowej fazie bezobjawowo, i o ile nie doprowadzi do zamknięcia światła przewodu pokarmowego pasażuje samoistnie aż do wydalenia. Cechami zablokowania przewodu pokarmowego jest nadmierne ślinienie (w górnej części przewodu pokarmowego – przełyku), wymioty niestrawionego pokarmu oraz w ekstremalnych sytuacjach masy kałowej, brak stolca i gazów, ból brzucha, wzdęcia, brak apetytu, apatia. Dziecko, które połknęło monetę lub inne ciało obce obłe należy obserwować w warunkach domowych. Pasaż przez układ pokarmowy może trwać do 7 dni. O ile nie występują powyższe objawy, i dziecko zachowuje się typowo, konsultacja lekarza nie jest obowiązkowa, warto kontrolować stolec dziecka, w poszukiwaniu monety i innych ciał obcych obłych. 

 

Leki i Baterie

Połknięcie przez dziecko leków lub baterii, jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty w oddziale ratunkowym z zapleczem gastroenterologicznym dla dzieci (w trójmieście, jest to szpital imienia M. Kopernika, należący do spółki Copernicus w Gdańsku, przy ulicy Nowe Ogrody 1-6 w Gdańsku). Warto zabrać ze sobą opakowanie, wszystkie blistry leku, również zużyte, oszacować ilość, która została przez dziecko połknięta. To bardzo cenne informacje, i mimo poczucia, że poszukiwania opakowań mogą opóźnić dojazd dziecka do szpitala, to informacja “takie duże białe okrągłe” NIC nam nie da.

W przypadku gdy stan dziecka zacznie gwałtownie się pogarszać, nastąpią zmiany w zachowaniu, lub w ocenie rodziców, lub bezpośrednich opiekunów z dzieckiem zacznie się dziać “coś nie tak”, wzywajcie Zespół Ratownictwa Medycznego. Odradzamy wywoływanie wymiotów. Jest to wysoce stresujące dla dziecka, i może doprowadzić do wtórnego zadławienia. 

Ciała obce ostre

Ostro zakończone ciała obce takie jak igły, agrafki, pineski, lub o nieregularnych, poszarpanych brzegach mogą doprowadzić do uszkodzenia układu pokarmowego i doprowadzenia do perforacji. W tym przypadku również bezwzględnie udaj się do oddziału ratunkowego z zapleczem gastroenterologicznym dla dzieci. W przypadku wystąpienia nagłego, silnego bólu u dziecka, zaburzeń zachowania, wymiotów treścią pokarmową, lub z krwią – wezwij Zespół Ratownictwa Medycznego. 

 

Chemia domowa

Wiele środków chemicznych znajdujących się w domu działa drażniąco na układ pokarmowy człowieka, i może doprowadzić do stanu zagrożenia życia. Tak jak w przypadku leków, czy baterii, w tym przypadku również należy niezwłocznie zgłosić się do oddziału ratunkowego z zapleczem gastroenterologicznym dla dzieci. Chemikalia są niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego organizmu, ponieważ wchodzą w reakcję z enzymami wydzielanymi przez nasz organizm, np.: kwas żołądkowy, ślina; potrafią gwałtownie zwiększyć swoją objętość – np.: potencjalnie obojętny płyn do mycia naczyń, może zacząć się pienić i doprowadzić do wtórnego zakrztuszenia. 

Obecnie połknięcie chemikaliów domowych to problem nie tylko małych dzieci. Wielu nastolatków próbuje różnego rodzaju środków chemicznych w celu poszukiwania pobudzenia i euforii. Modne stają się różnego rodzaju wyzwania internetowe, polegające m.in. na rozgryzaniu kapsułek do prania lub połykania innych środków czystości. 

 

prewencja

Istotnym elementem prewencji jest przemyślane przechowywanie wspomnianych przedmiotów i substancji. Pamiętaj, zawsze przechowuj je poza zasięgiem dzieci, używając ich, nie spuszczaj ich z oka. Nie przelewaj chemikaliów do innych opakowań, szczególnie po produktach spożywczych i profilaktycznie, nie wyrzucaj opakowań po lekach. 

Przewiduj!