Czy Halloween w tym roku to dobry pomysł?

Dziękujemy za wsparcie!

Pewnie po przeczytaniu tytułu pomyśleliście: co wspólnego ma nasza fundacja z zabawą dla dzieci? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Możemy już oficjalnie ogłosić, że udało się nam podpisać oficjalne porozumienie naszej fundacji AID Ratunek z Centrum Medyczne Cincinnati Children’s Hospital w Ohio. Jedną z kwestii naszego porozumienia jest publikacja wyznaczonych przez nich zaleceń i wytycznych odnośnie zdrowia dzieci, również w Polsce. Działania prewencyjne i profilaktyczne będą systematycznie wdrażane w nasze cele fundacyjne. Dzisiaj przyjrzyjmy się bliżej zaleceniom odnośnie zabawy Halloweenowej.

Przekazywanie cukierków

Zrezygnujmy z udostępniania dużej miski wypełnionej słodyczami, do której sięgają wszystkie dzieci. Dobrą praktyką będzie nałożenie maski i rękawiczek, a następnie nasypanie cukierków bezpośrednio do torby każdego dziecka oddzielnie. Dzięki temu, interakcja odbędzie się praktycznie bezkontaktowo.

Chodzenie po domach

Niestety w obecnej sytuacji puszczenie dzieci, żeby chodziły same od drzwi do drzwi w poszukiwaniu łakoci jest praktycznie niemożliwe. Zgodnie z obecnym rozporządzeniem dzieci do 16. roku życia w godzinach między godz. 8 a 16 nie mogą wychodzić z domu bez opieki rodzica lub opiekuna. Jeśli jednak zachowamy wszystkie środki ostrożności i dezynfekcji może się to jednak udać. Możemy umówić się z najbliższymi sąsiadami, co do których mamy pewność, że nie są na kwarantannie, by nasze dzieci wzajemnie się odwiedziły, najlepiej pod naszym nadzorem, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych.

Ustalenie zasad bezpieczeństwa z własnym dzieckiem.
Cincinnati Children’s Hospital opublikowało trzy ważne zasady, które przed wyjściem Twojego dziecka na zabawę Halloweenową musisz mu przekazać:

  1. Zwróć uwagę, aby każda osoba, od której otrzyma smakołyki wrzuciła je do wyznaczonej torby, ale nie przekazywała do ręki.
  2. Przekaż dzieciom, aby każdy miał swój pojemnik czy inny koszyk na smakołyki. Nie pozwalaj aby jedna grupa dzieci, miała jeden wspólny pojemnik.
  3. Przypomnij, aby dzieci do czasu powrotu do domu nie spożywały otrzymanych słodyczy.

Noszenie maseczek pod maskami halloween

Nie ma potrzeby stosowania podwójnego okrycia twarzy. Jeśli strój Waszego dziecka osłania nos i usta, nie musicie zakrywać twarzy dodatkową maską. Jeśli natomiast strój nie posiada maski, koniecznie dołącz ją do zestawu.

Niebezpieczne smakołyki przyniesione przez dziecko do domu

Z dostępnych badań wynika, że wirus nie pozostaje długo na powierzchniach. Wystarczy więc, że otrzymane słodycze odłożysz na „kwarantannę” przynajmniej na jeden dzień. Można też wykorzystać ten argument, aby dzieci nie zjadły od razu wszystkich cukierków.

Pozwolenie dziecku na imprezę halloweenową

Szpital dziecięcy w Stanach Zjednoczonych, wydał oficjalną zgodę na odbycie się tych imprez ale przy zachowaniu pełnych zasad bezpieczeństwa. Musimy pamiętać jednak, że w Polsce w spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób. Bezwzględnie zaleca się, aby stosować dystans społeczny, dezynfekować ręce i zakrywać twarz maskami.

Wiemy, że cały świat przechodzi teraz trudny okres. Wiele aspektów naszego życia zupełnie się zmieniło. W tym dziecięca zabawa Halloween’owa. Jednak całkowicie przychylamy się do opinii Cincinnati Children’s Hospital, że jeśli dla naszych dzieci „cukierek albo psikus” to coś na co czekają cały rok, to pozwólmy im na to. Oczywiście czuwajmy nad ich bezpieczeństwem, ale gwarantujemy, że uśmiech dziecka udzieli całej rodzinie.