Idzie wiosna. Czy będzie bezpieczna dla nas?

Powoli zbliża się już wiosna, temperatura z dnia na dzień jest coraz wyższa i chcę przestrzec Was przed roztopami, które mogą być bardzo groźne. Nadal obserwujemy różnego rodzaje spędzania wolnego czasu nad zamarzniętą wodą, gdzie topniejący lód jest zagrożeniem dla każdej osoby przebywającej w tym miejscu. 

Mamy taką naturę, że o problemie nagłaśnia się dopiero kiedy stanie się już coś złego. Apeluję do sumienia każdego z Was, aby rozważył istniejące niebezpieczeństwo. Co może nam grozić ?

Najczęstszym zagrożeniem życia to wpadnięcie do wody oraz doprowadzenie się do stanu hipotermii. O tym już pisaliśmy na naszej stronie https://aidratunek.org/pierwsza-pomoc-w-wyziebieniu/ i serdecznie zapraszam od lektury. Kolejnym niebezpieczeństwem jest utopienie bądź podtopienie. Czym się różnią te dwa terminy oraz co oznaczają ?

Utonięcie – rodzaj uduszenia gwałtownego, do którego dochodzi na skutek zablokowania dróg oddechowych płynem, najczęściej wodą, kończący się zgonem.

Podtopienie – obejmuje wszystkie przypadki przeżycia po duszeniu się w wyniku zanurzenia się w wodzie. Podczas topienia najczęściej dochodzi do odruchowego wstrzymania oddechu, połykania wody i wymiotów, a następnie do zachłyśnięcia się wodą przy próbie nabrania powietrza. Tonięciu często towarzyszy hipotermia.

Jak możemy udzielić pierwszej pomocy osobom w takim stanie?

Przede wszystkim musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, tzn. nie rzucamy się do wody, kiedy nie umiemy dobrze pływać. Podejmowanie heroicznych działań, może przysporzyć tylko kolejną osobę, która będzie wymagała pomocy, co jednocześnie utrudni pomoc tej pierwszej. Zawsze wzywamy pomoc pod numerem alarmowym. O tym też pisaliśmy na naszej stronie. https://aidratunek.org/wezwanie-pomocy-112/

 

Jeżeli wyciągnięta na ląd osoba będzie nieprzytomna oraz nie zaobserwujemy u niej oddechu, podejmujemy resuscytacje krążeniowo-oddechową.

Osoby, które będą oddychać mogą być w różnym stanie zdrowotnym. Musimy skoncentrować nasze działania do ogrzania tej osoby oraz usunięcia czynnika, który doprowadził ich do tego stanu tj. woda, czyli powinniśmy zdjąć mokre i lodowate ubrania.

O tym jak to robić, jak rozpoznać nagłe zatrzymanie akcji serca, rozpoznać dane stany zdrowotne dowiemy się na naszych szkoleniach i dlatego serdecznie Was zapraszam do wzięcia w nich udziału.

Uważajcie na topniejący lód, taka pogoda nie jest dobrym momentem, aby spędzać czas nad rozmarzającymi taflami lodu. Mamy teraz taką piękną pogodę, wybierzmy się na spacer po bardziej stabilnym podłożu 🙂

Jeśli chcesz nie tylko poszerzać swoją wiedzę poprzez czytanie ale również w praktyce poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, zapisz się do  nas na kurs. 

Certyfikowany kurs z pierwszej pomocy

Dawid