Nie chcemy się szczepić

Podziękowania

17 grudnia 2020 na naszej stronie opublikowaliśmy dobrowolną i anonimową ankietę dotyczącą szczepień. Wypełniło ją aż 117 osób! Z czego 53 osoby medyczne i 64 osoby niemedyczne.

Wiemy, że szczepionka na COVID-19 wywołuje ogromne kontrowersje, dlatego tak bardzo chcieliśmy opublikować ankietę. Poniżej znajdziecie wyniki:

Po nitce do kłębka

Media zasypują nas informacjami dotyczącymi szczepionki, często padają takie hasła jak: działania niepożądane, objawy poszczepienne, szczepienia obowiązkowe, tajemnica wokół powstania szczepionki. Coraz więcej osób deklaruje się jako „antyszczepionkowiec”, lub przynajmniej sceptycznie podchodzą do tematu. W komentarzach pod artykułami widać strach i niepewność co do sytuacji, w której się znajdujemy.

Szukanie źródła

Jeszcze przed pandemią pojawił się ruch antyszczepionkowy. Po drugiej stronie szali stoją medycy. Pisząc ten artykuł sprawdziliśmy kilkadziesiąt artykułów i portali, które osoby przeciwne szczepieniom wskazywały jako swoje źródło informacji. Niestety praktycznie żadna z tych stron nie wydawała się wiarygodna. Po wielu latach edukacji medycznej wiemy jedno: wiarygodne źródło informacji to podstawa! Poniżej podaję jeden z przykładów, skąd my medycy czerpiemy wiedzę. Jest to portal internetowy https://www.mp.pl/. Poniżej również link to jednego z ostatnich artykułów naukowych na temat zastosowania szczepionki. https://www.mp.pl/szczepienia

Wyniki ankiety

Wyraźna różnica w wynikach

Obserwujemy wyraźnie, że grupa osób medycznych, aż w 80% podejmuje chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Niestety dużo mniejsze zainteresowanie bo tylko 57% ankietowanych z grupy niemedycznej, wyraża chęć zaszczepienia się.  Bez względu na wykształcenie w obu grupach obserwujemy jednak większą lub mniejszą niechęć do szczepień.

Co jest dla mnie w życiu najważniejsze

Zapytaliśmy kadrę naszej fundacji o to, co jest dla nas najważniejsze. Odpowiedzieli zgodnie: rodzina! To prawdziwa miłość do najbliższych sprawia, że jesteśmy w każdej minucie naszego życia oddać im wszystko bez wahania. Czy tak naprawdę medycy chcieliby szczepić siebie lub swoją rodzinę, gdyby te szczepionki potencjalnie mogłyby potencjalnie wpłynąć na ich życie i zdrowie?

Podsumowanie 

Zmieniając słowa w czyny – dziś poddałem się zaszczepieniu na COVID-19. W związku z tym, otrzymałem wiele pytań na temat mojego stanu zdrowia od rodziny, znajomych i naszych czytelników. Będę obserwował swój organizm w najbliższym czasie i obiecuję, że uczciwie napiszę jak się czuję. Nawet jeśli wystąpią u mnie jakiekolwiek objawy niepożądane, opowiem Wam o nich.

Chciałbym również prosić każdego z Was, by zastanowił się nad konsekwencjami niezależnie od tego czy zdecydujesz się zaszczepić lub nie. Jeżeli masz ochotę, napisz do nas jaką odpowiedź wybierasz? Może po przeczytaniu tego artykułu część z Was zmieniła zdanie? Czekamy na Wasze wiadomości.