Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie.

Jesteśmy w pełni przekonani, że już nie raz Słyszałaś/słyszałeś na temat ryzyka zdrowia i życia u dzieci czy zwierząt pozostawionych w samochodzie w ciepłe dni. W ramach przypomnienia, samochód w środku nagrzewa się do ponad 60 stopni Celsjusza już po paru minutach. Niestety pomimo corocznych akcji prewencyjnych w mediach, nadal zdarzają się takie przypadki.
Dlaczego tak się dzieje?

    • Sztuka prewencji polega przede wszystkim na umiejętności przewidywania. W opisywanym tego typu zagrożenia w trakcie wysiadania z samochodu osoby popełniają ten sam błąd. Sądzą spoglądając na dziecko czy zwierzę, że wysiadają tylko na chwilę. Nie są w stanie wyobrazić sobie wtedy, że cokolwiek może ich zatrzymać, że ktoś może ich zająć nawet na te kilkanaście minut. W trakcie wykonywania pewnych dodatkowych zadań, tracą często kontrolę nad czasem. Opiekunowie po powrocie do samochodu, dopiero po ocenie stanu dzieci czy zwierząt pozostawionych, zdają sobie sprawę ile realnie czasu ich nie było i jak wielki popełnili błąd.

Przede wszystkim zwracamy uwagę, że wybicie szyby jest czynnością ostateczną wynikającą wyłącznie z samego zagrożenia życia i zdrowia u dziecka i zwierzęcia. Czynność taka jest chroniona zapisem art. 26 par. 1 Kodeksu karnego:

“Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

 

    Zanim wybijemy jednak szybę musimy również sprawdzić czy wszystkie drzwi lub klapa od bagażnika jest zamknięta na zamek. Jeśli drzwi są otwarte nie ma sensu w pierwszej kolejności wybijać szybę tylko je otworzyć w zwykły sposób. Koniecznie musimy pamiętać, że w udzielaniu pierwszej pomocy czynnikiem tak samo istotnym jak sama czynność udzielania pomocy jest natychmiastowe wezwanie służb ratunkowych. Jeśli sytuacja z którą się spotkamy nakaże nam jednak wybić szybę wybić szybę, pamiętajmy, aby wybijać w najdalszej odległości od człowieka/zwierzęcia. Dalsze kroki co do udzielania pierwszej pomocy będą instruowane przez dyspozytora.

 

    Wiele osób nadal ma obawy, czy byliby by w stanie, będąc świadkami zdarzenia wybić szybę w samochodzie w takiej sytuacji. Zajęcia z pierwszej pomocy polegają na tym, aby przygotować świadków zdarzenia do sytuacji nagłych.

Certyfikowany kurs z pierwszej pomocy