Prawidłowy wybór pomocy medycznej w trakcie pandemii covid-19. Nowy algorytm wyboru

Na każdym szkoleniu pierwszej pomocy zwracamy Waszą uwagę na to, jak istotny jest prawidłowy wybór pomocy medycznej. Ustawa o Państwowym  Ratownictwie Medycznym, opisuje, że pierwsza pomoc jest to „zespół czynności”. Jeśli przyjrzymy się temu bliżej, zobaczymy, że do czynności dochodzi również podejmowanie decyzji. I to podwójne!

Po pierwsze: musimy zdecydować w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy, a następnie gdzie zgłosić się po pomoc medyczną.

Spróbujmy to sobie zwizualizować. Wyobraź sobie sytuację, w której ktoś wymaga pomocy. Może to być starsza osoba, która zasłabła w sklepie lub Twoje dziecko, które w środku nocy obudziło się z bólem zęba. Czy wiesz jak im pomóc?

Nie? To czytaj dalej!

Pierwszym i najważniejszym elementem jest ocena oznak życiowych. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy trzeba podjąć decyzję o rozpoczęciu resuscytacji. Najpierw musimy ocenić czy jest kontakt z osobą chorą. Nie ma? Natychmiast wzywamy pogotowie ratunkowe. Wydawać by się mogło, że każdy postąpi w ten sposób. Niestety doświadczenia ratowników medycznych pokazują, że jest inaczej. Dlaczego?

Internet zasypany jest infografikami i filmami z instrukcjami pierwszej pomocy. Niestety spora część z nich jest źle opisana i wprowadza odbiorcę w błąd.

Dlatego nasz zespół ratowników główkował przez kilka lat, aby wynaleźć termin, który będzie łatwy do zapamiętania (nawet przez dzieci) i raz na zawsze rozwieje wątpliwości na pytanie: kiedy wezwać pogotowie ratunkowe?

Tak powstał akronim RATUNEK.

R – Rozrywający ból w klatce piersiowej,
A – Anafilaksja -reakcja alergiczna o ciężkim przebiegu.
T – Trudny do opanowania ból.
U – Udar mózgu objawy od dzisiaj,
N – Niebezpieczna substancja połknięta przez dziecko,
E – Ewidentne zaburzenia zachowania,
K – Każda dolegliwość, która utrudnia poruszanie się.

Tak samo jak w sytuacji gdy osoba jest nieprzytomna lub nie oddycha, każdy z powyższych objawów wymaga wezwania pogotowia.

Zachęcamy, byś dobrze ten RATUNEK zapamiętał. Jeśli możesz podziel się tą wiedzą ze swoją rodziną, przyjaciółmi i dziećmi. Nigdy nie wiesz kiedy ktoś z Was będzie potrzebował pomocy lub będzie musiał jej udzielić. Im większa wiedza i świadomość społeczeństwa, tym większa szansa na powodzenie akcji ratunkowej.

Dokładny opis tego algorytmu znajdziesz na stronie Poradnik Pacjenta

Czy zauważyłeś że w akronimie nie wspomnieliśmy o urazach?

To dlatego, że uraz urazowi nierówny. Jeżeli utrudnia on poruszanie się lub towarzyszy mu trudny to zniesienia ból – wezwij pogotowie. Jeśli nie – udaj się na oddział ratunkowy lub izbę przyjęć.

Sprawa komplikuje się w przypadku urazów u dzieci. Nie na każdym oddziale ratunkowym pracuje chirurg dziecięcy. Skąd więc masz wiedzieć gdzie szukać pomocy?

Ponownie odsyłamy Cię na stronę Poradnik Pacjenta

Znajdziesz tam wyszukiwarkę, 

która wskaże konkretny adres. Na ten moment obejmuje ona teren Trójmiasta. Ale wierzymy, że jest to bardzo przydatne narzędzie i pracujemy nad tym, by ten obszar stale powiększać.

Jak znaleźć adresy oddziałów ratunkowych poza Trójmiastem?

Najlepiej na oficjalnych stronach internetowych szpitali w Twojej okolicy. Zachęcamy, by w wolnej chwili zrobić sobie listę takich adresów i mieć ją zawsze pod ręką. Tak na wszelki wypadek.

Niestety taką listę trzeba stale aktualizować. Jeszcze 2 miesiące temu, w trakcie pandemii, zostałbyś wysłany do szpitala zakaźnego. Teraz masz się udać do przychodni POZ/NOCh. Co będzie za miesiąc? Tego nie wiemy.

Na chwilę obecną wiemy na pewno, że jeśli rozpoznasz objawy grypopodobne, masz bezwzględnie omijać oddział ratunkowy i skontaktować się z przychodnią.

Czy w takim razie system RATUNEK sprawdzi się w trakcie pandemii COVID-19? Oczywiście!

Jeśli zaobserwujesz ból w klatce piersiowej, który utrudnia poruszanie się lub duszność, uniemożliwiającą wypowiadanie się, wezwij pogotowie, ale nie udawaj się na oddział ratunkowy.

Codziennie na dyżurach w oddziale ratunkowym widzimy, że trafiają tam pacjenci, których nie powinno tam być. Dlatego szczególnie nam zależy, byś dzielił się tą wiedzą z innymi. I pamiętaj: zanim udasz się gdziekolwiek w poszukiwaniu pomocy, najpierw sprawdź czy to właśnie tam pomoc otrzymasz!

Podsumowując, wybór miejsca udzielenia pomocy medycznej stale się zmienia. Rozumiemy, że dla pacjenta i osoby udzielającej pierwszej pomocy jest to trudne do zapamiętania. Szczególnie, że wszystkim tym sytuacjom towarzyszy ogromny stres. A działanie pod presją czasu, nie sprzyja logicznemu myśleniu. Dlatego nasza fundacja jest dla Ciebie tu i teraz. Chcemy Ci pomóc zrozumieć, że założenie opatrunku nie sprawi, że rana się zrośnie. Nie wystarczy podać wapna, by ciężka reakcja alergiczna minęła. Musisz wiedzieć gdzie zgłosić się po pomoc i często znać adres tej placówki. A jeśli nie, to chociaż pamiętać gdzie takiego adresu szukać.

Dlatego ostatnia prośba na koniec: jeśli jesteś z Trójmiasta lub masz tam rodzinę i znajomych, powiedz im o naszej wyszukiwarce adresów Poradnik Pacjenta. Ciebie to nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie.