Skuteczność defibrylatora AED

Jednym z podstawowym założeń naszych szkoleń jest wykorzystanie defibrylatora AED. Nasz zespół wykonuje szkolenia z AED już wobec uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Sam defibrylator jest sprzętem całkowicie bezpiecznym. Defibrylator AED nie daje szans na samoczynne naładowanie i wyładowanie u osób zdrowych. Nieprawidłowe rytmy wymagające wyładowania przez defibrylator AED występują tylko  w zatrzymaniu krążenia. Defibrylator automatyczny po włączeniu i naklejeniu nawet na zdrowego człowieka, nie jest w stanie rozpoznać, czy doszło u człowieka do zatrzymania krążenia czy nie, interpretuje tylko i wyłącznie elektrokardiogram. Skuteczność tego sprzętu polega przede wszystkim prostocie w jego wykorzystaniu.

    Defibrylator posiada wyłącznie dwa przyciski na jednym panelu. Włącznik/wyłącznik z przyciskiem wyładowania. Sprzęt po włączeniu nakaże dla osoby, która go obsługuje, aby przykleić prawidłowo specjalne elektrody na gołą klatkę piersiową. Operator przed naklejeniem elektrod musi zwrócić uwagę na dokładne wysuszenie klatki piersiowej. Warto również zwrócić uwagę przed naklejeniem elektrod, że w zestawie do AED jest dostępna jednorazowa golarka. Golarkę wykorzystujemy do ogolenia owłosionej klatki piersiowej u mężczyzn, w miejscach gdzie będą następnie naklejone elektrody.

 U osób dorosłych ułożeniem standardowym jest ułożenie przednio-boczne. U dzieci z powodu mniejszej powierzchni klatki piersiowej w stosunku do elektrod, ułożeniem klasycznym jest ułożenie przednio tylne.

    Po naklejeniu elektrod defibrylator będzie przekazywał dalsze komendy. Edukację z wykorzystaniem defibrylatora AED wdrażamy już u uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej. Coroczne szkolenia przypominające i stopniowo rozszerzające materiał z zakresu pierwszej pomocy zwiększają tylko skuteczność ewentualnego wykorzystania sprzętu przez dziecko.
    Ćwiczenia z pierwszej pomocy są zgodne z nowym programem   “Dzieci Ratują Życie (Kids Save Lives) wg Europejskiej Rady Resuscytacji 2021.  Przekonywującym argumentem, który na pewno zachęci dzieci do wykorzystania AED, jest historia z tego miesiąca u znanego piłkarza, który doznał zatrzymania krążenia w trakcie meczu. Przeżycie piłkarza zawdzięcza się zespołowi ratownictwa medycznego, który wykorzystał na stadionie defibrylator AED w trakcie prowadzenia reanimacji.