-
Polskie Lato zawsze niesie ze sobą zróżnicowaną pogodę. Gdy pogoda nie dopisuje, często wybieramy odpoczynek na krytym basenie lub w aquaparku. Jest to tym bardziej dobre rozwiązanie, jeśli spędzamy wakacje z dziećmi.
Ucho pływaka jako jednostka choroba jest potoczną nazwą infekcji zewnętrznego przewodu słuchowego. Inaczej jest nazywana przez lekarzy zapaleniem ucha zewnętrznego. Infekcja ta rozwija się w tym środowisku przede wszystkim z powodu dużej wilgoci. Ucho pływaka może pojawić się o każdej porze roku. Widzimy to częściej latem, ponieważ dzieci są wtedy częściej na basenie i poza nim. Często może pojawić się po prysznicu lub kąpieli.
Objawy ucha pływaka:
– Ból – obrzęk
– niedosłuch
– wydzielina wychodząca z ucha
– swędzenie przewodu słuchowego.
-
Jeśli rozpoznasz wyżej opisane objawy skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub nocną i świąteczną opieką chorych. Kontakt z lekarzem jest niezbędny, ponieważ większość tego rodzaju infekcji to infekcje o podłożu bakteryjnym wymagających przepisania miejscowych antybiotyków w postaci kropli. Często przepisywane są dodatkowo sterydy, które mają za zadanie zmniejszyć obrzęk.
Zapamiętaj.
Do czasu zakończenia leczenia lub do czasu pełnego ustąpienia dolegliwości, nie powinno się pozwalać dzieciom przebywać w wodzie.
Prewencja.
1. Zawsze zachęcaj dzieci do wycierania uszu ręcznikiem po pływaniu lub kąpieli, aby pozbyć się wilgoci.
2. Niech Twoje dziecko przechyli głowę na każdą stronę, aby odprowadzić wodę z uszu. Możesz nawet lekko pociągnąć lub obrócić ucho, aby pobudzić do drenażu.
3. Po przebywaniu w wodzie warto jest ustawić suszarkę na krótkie osuszenie kanału słuchowego.
4. Nie próbuj cały czas usuwać woskowiny z uszu. Woskowina jest mechanizmem obronnym kanału słuchowego i może chronić przed uchem pływaka.
-
Mamy nadzieję, że cieszysz się latem. Baw się dobrze, a dzięki tym wskazówkom możesz trzymać ucho pływaka z dala!