Wezwanie pomocy 112

Dnia 11 lutego obchodzimy święto numeru 112 oraz jego operatorów. Ma on za zadanie umożliwić wezwanie pomocy na terytorium całej Unii Europejskiej, bez konieczności poszukiwania lokalnych, krajowych numerów alarmowych.

Zastanawiałeś się kiedyś jak szybko wezwać pomoc? Jakie informacje będą kluczowe, aby pomoc pojawiła się jak najszybciej? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak sprawnie przekazać operatorom niezbędne informacje o zdarzeniu.

Zacznij od tego, aby wziąć się w garść oraz mówić spokojnie i rzeczowo. Nic nie da, jeżeli będziesz krzyczał na dyspozytora, nakazywał mu określone czynności lub jeżeli będziesz wulgarny. Operator 112 chce Ci pomóc najlepiej jak może, nie zawsze musi to być spójne z Twoim pomysłem na rozwiązanie problemu. Możesz nie mieć wiedzy na temat pewnych uwarunkowań, które determinują dyspozytora do określonego działania. Wiele informacji, o które pyta Cię operator są istotne z punktu widzenia służb ratunkowych, które zostaną zaangażowane do pomocy Tobie, dlatego odpowiadaj konkretnie. Sam fakt, że dyspozytor zadaje Ci szereg pytań nie oznacza, że służby ratunkowe nie wyruszyły jeszcze do Ciebie. Operator w czasie rzeczywistym uzupełnia informacje na temat zdarzenia, w którym bierzesz udział. Ma on być dla Ciebie wsparciem, może doradzać Ci w zakresie bezpieczeństwa, określonego zachowania w danej sytuacji, lub sposobu udzielania pierwszej pomocy.

Kluczowym elementem komunikatu ratunkowego jest miejsce wystąpienia zdarzenia. Ważne, jeżeli potrafisz podać dokładny adres, uwzględniając miejscowe warunki, tj. brama, lub wjazd ze szlabanem. Wzywając zespół ratunkowy do zakładu pracy warto uwzględnić dokładne miejsce, np.: piętro, numer pokoju, określona hala produkcyjna. Właściwe wskazanie miejsca zdarzenia obejmuje również poinformowanie osób, które jako pierwsze spotkają się ze służbami ratunkowymi np.: pracowników ochrony, portiera. Dobrze, aby jedna osoba prowadziła służby na miejsce.

Jeżeli nie jesteś w stanie podać dokładnego adresu zdarzenia skup się na charakterystycznych elementach miejsca, w którym jesteś. Uwzględnij szczególna topografie, nietypowe budynki, numer drogi oraz na którym kilometrze się znajdujesz, kierunek jazdy, czy cel do jakiego zmierzasz.

Opisz krótko zdarzenie jakie miało miejsce, np.: wypadek, pobicie, pożar. Skup się na istotnych elementach zdarzenia, takich jak ilość osób biorących w nim udział, potencjalnie niebezpieczne konsekwencje (np. wyciek benzyny czy eskalacja przemocy). Ułatwi to operatorowi zaangażowanie właściwych sił i środków.

Opisując zdarzenie, nie zarządzaj nim. Nie stawiaj diagnoz, nie żądaj określonego działania służb ratunkowych. Dzwoniąc na numer 112, spodziewaj się, że operator chce dla Ciebie jak najlepiej i zrobi wszystko co w jego mocy, aby pomoc przyszła szybko i w adekwatnej ilości.

NIE ROZŁĄCZAJ SIĘ!

Operator numeru alarmowego będzie Cię wspierać, dopóki obok Ciebie nie pojawią się służby ratunkowe. Traktuj go jak swojego przyjaciela, nie wroga.

Udzielanie pomocy poszkodowanym, można porównać do łańcucha, w którym wezwanie pomocy stanowi pierwsze, najważniejsze i zarazem najsłabsze ogniwo. Jeżeli świadkowie zdarzeń, nie zareagują, dzwoniąc na numer alarmowy i udzielając pomocy według wskazówek operatora, łańcuch ratowania życia nie zadziała, bo służby ratunkowe nie zostaną zadysponowane.

Wszystkim Operatorom numeru 112 życzymy samych sukcesów zawodowych, udanych akcji ratowniczych i jak najmniej telefonów 🙂 Dziękujemy, że jesteście!