Wezwanie pomocy – lokalizacja

Kiedy dochodzi do wypadku, nagłego zachorowania, czy urazu, kluczowym elementem poza udzielaniem pierwszej pomocy jest kontakt ze służbami ratunkowymi. W trakcie letniego wypoczynku, prawidłowe określenie lokalizacji, w której się doszło do zdarzenia, może spędzić sen z powiek. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek.

 

Najprostsza metodą określenia miejsca zdarzenia jest podanie adresu. Jeżeli samodzielnie nie potrafimy go określić, warto poprosić kogoś o pomoc w tym zakresie. Aktualnie na wszystkich zarządcach nieruchomości leży obowiązek oznaczania budynków tabliczkami adresowymi. Niestety wielokrotnie są one w kolorze elewacji lub są zakryte przez bujną roślinność. Warto się rozejrzeć i poszukać tablic informacyjnych, przyspieszy to proces wezwania służb ratunkowych.

 

Kolejną metodą określenia lokalizacji są dane GPS. W niemal każdym smartfonie można odnaleźć usługę nawigacji i lokalizacji. Dane lokalizacyjne, należy podać dokładnie tak jak są przedstawiane na mapie dyspozytorowi służb ratunkowych. Umożliwi to określenie miejsca zdarzenia do kilku metrów. 

 

Gdy powyższe metody nie są dostępne, postaraj się dokładnie opisać miejsce w którym, się znajdujesz, uwzględnij charakterystyczne punkty, które znasz z nazwy, lub takie, które znacząco wyróżniają się w danej okolicy, jak budynki o nietuzinkowych kolorach, galerie handlowe, pomniki. Dyspozytor służb ratunkowych jest autochtonem, i zna swój rejon operacyjny, dzięki czemu będzie mu łatwo zlokalizować miejsce zdarzenia, jeżeli opis będzie dokładny.

 

Kiedy znajdujesz się w terenie pozamiejskim, na trasie, w podróży, podaj kierunek w którym  podróżujesz, ostatnią zapamiętaną miejscowość, kategorię drogi, którą jedziesz, czyli autostradę, droga krajową, wojewódzką, czy powiatową. Mogą Ci w tym pomóc słupki kilometrażowe stojące przy drodze. Na ich odwrocie znajdują się kolejno od góry oznaczenia rangi drogi, kilometr trasy i metry w setkach. Na trasie możesz również opisać charakterystyczne obiekty inżynieryjne, jak mosty, estakady, czy przejazdy kolejowe. 

 

W terenie otwartym, lesie, górach, na plaży, postaraj się zapamiętać szlak po jakim się poruszasz, lub nr wejścia na plażę, którym chcesz dojść nad wodę. Korzystaj z utartych ścieżek, i informuj gdzie zamierzasz się przemieszczać. Zrezygnowanie z zamierzonej trasy czyni Cię turystą odpowiedzialnym! w tym rejonie pomoc udzielana jest często drogą powietrzną, zatroszcz się aby oznaczyć miejsce zdarzenia poprzez rozciągnięcie jakiegoś dużego materiału, np.: śpiwora, lub tropiku od namiotu, lub w trakcie przelotu śmigłowca stać na baczność i unieś ręce do góry na kształt litery Y, jest to znak oznaczający potrzebę udzielania pomocy. Nie machaj do załogi, ani nie oślepiaj ich żadnym światłem.

 

Zarówno w górach, jak i nad morzem warto skorzystać z dedykowanej aplikacji dostępnej na smartfony, pod nazwą RATUNEK, która umożliwia kontakt ze służbami ratunkowymi zarówno nad wodą jak i na górskich szlakach. 

 

W trakcie letniego wypoczynku czas powinien mijać beztrosko. Możesz zminimalizować stres związany z nieprzewidywalnymi zdarzeniami, PRZEWIDUJ!