Zaginięcie dziecka

W trakcie wakacyjnej sielanki łatwo o wypadek, lub inne zdarzenie które może spędzić sen z powiek. Jednym z takich zdarzeń jest zaginięcie dziecka. Warto przygotować się na taką ewentualność, podejmując zawczasu kroki, które ograniczą możliwość zaginięcia dziecka, lub pomogą je szybko znaleźć. 

Podstawowym narzędziem ograniczającym możliwość zaginięcia dziecka w trakcie wypoczynku jest rozmowa z nim. Warto przestrzec dziecko przed samowolnym oddaleniem się. Na oddalanie się dzieci wpływa nuda i brak zainteresowania ze strony opiekunów. Warto uwzględniać to wybierając atrakcje, które będą ciekawe dla wszystkich uczestników wycieczki. Interesujące dla dorosłych zbiory malarstwa XVII w., będą ciekawe dla Ciebie, niekoniecznie dla Twoich pociech. 

Dziecko w wieku 5-6 lat można nauczyć nr telefonu do rodzica. Warto przygotować metryczki, które można wszyć w ubranie dziecka, lub skorzystać z dostępnych w internecie opasek identyfikacyjnych. Kolejnym sposobem na zapisanie dziecku swojego numeru telefonu są dedykowane markery do skóry, które można później pokryć tzw.; plastrami w sprey’u, które zapewnią ochronę przed piaskiem i wodą. Drogim, ale równie skutecznym rozwiązaniem są lokalizatory. 

Pamiętaj aby nie pozostawiać dziecka samego, nawet na chwilę. Jeżeli masz możliwość, postaraj się zaangażować większą liczbę osób do jego pilnowania. Głośno komunikuj, gdy masz zamiar stracić je z oczu, gdy chcesz iść do toalety, lub się schłodzić, tak aby wzbudzić czujność u innych opiekunów. 

Porozmawiaj z dzieckiem gdzie szukać pomocy. Dużym zaufaniem społecznym, cieszą się osoby które muszą nosić strój służbowy (dziecko nie zawsze potrafi odróżnić policjanta, od ochroniarza, lub strażnika miejskiego), lub dorosłą osobę z dzieckiem. Te z kolei wykażą się większą empatią na problemy dziecka. W trakcie dojścia do miejsca wypoczynku rozmawiajcie o tym co spotykacie na swojej drodze, z której strony mijacie charakterystyczne punkty, kogo widać po drodze. Pozwoli to dziecku zapamiętać gdzie będziecie spędzać czas. Gdy przyjedziesz na miejsce wypoczynku, wybierz charakterystyczne miejsce, najlepiej widoczne z wielu miejsc, np: duża karuzela, budka ratownicza, lub charakterystyczny plac zabaw, w którym spotkacie się, gdyby się przez przypadek rozłączycie. 

Ze swojej strony zadbaj, aby w dniu wycieczki, dziecko miało charakterystyczny strój, lub jakiś wyjątkowy element garderoby, np.: czapkę z daszkiem i śmigiełkiem na szczycie. Zrób mu również zdjęcie w dniu wycieczki, będzie ono najbardziej aktualne.  

Gdy już dojdzie do zaginięcia dziecka, nie wpadaj w panikę. Wiem, że to trudne, ale zacznij od tego, aby myśleć jak twoje dziecko. Może chwilę przed zaginięciem wspominało, że chciałoby zjeść lody, lub odwiedzić jakąś konkretną atrakcję. Zaangażuj do poszukiwań jak najwięcej osób, wszystkim pokaż zdjęcie dziecka, podaj kilka informacji o dziecku, jego imię, imię jego ulubionej maskotki czy znaną Tobie i dziecku pieszczotliwą ksywkę. Wzbudzi to w nim ufność, gdy zostanie znalezione przez obcą dla niego osobę. Nie bój się angażować służb ratunkowych, Policji czy Ratowników na plaży. 

Pamiętaj, aby odbierać telefon, nawet od numerów, których nie masz zapisane, może to nie kolejny telemarketer, ale ktoś, do kogo o pomoc zwróciło się Twoje dziecko. 

Wakacje to czas beztroski i odpoczynku, jeżeli, chcesz aby właśnie tak pozostały w pamięci Twojej i twojego dziecka, przewiduj!

 

Dodaj komentarz